Sıkça Sorulan Sorular


 Lastik Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Özgür Oto olarak bu konuda genel görüşümüz sürüş güvenliğinin en hassas detaylarından biri olan lastik değişiminin kesinlikle aksatılmaması gereken bir konu olduğudur.

Araç lastiği alırken araç tipi, doğa şartları, sürüş dinamiklerine uygun lastik seçimi yapılmalıdır.

Araç lastikleri üzerinde herhangi bir son kullanma tarihi bulunmamaktadır. Fakat üzerinde üretim zamanı vardır. Bu zaman üzerinden günlük şehir içi kullanımı yapıyor isek 4-5 yılda bir lastiklerimizi değiştirmeliyiz.

Lastiklerin diş derinlikleri, lastiğin değişimini gösteren en önemli ipucudur. Genellikle 3 / 3,5 mm altındaki diş derinliklerinde lastik değişimine gitmeliyiz.

 Araçlarda periyodik bakımın önemi nedir? Aracımın ikinci el değerine etkisi var mıdır?

Periyodik bakımlarda, aracın mekanik parçalarındada oluşan yıpranmalar detaylı olarak kontrol edilir. Motor yağı, hava, yağ ve polen filtreleri vb. periyodik değişim gerektiren sarf malzemeleri ve parçaların değişimi sağlanır. Ayrıca mevsimsel şartlara göre aracın detay kontrolleri de yapılır. Bu nedenle araçlara, üretici firmanın belirttiği sıklıkta (mutlaka yılda en az bir kez olmak üzere) yetkili servislerde bakım yaptırılmalıdır. Bakımları düzenli olarak yapılan araçların arıza çıkarma ihtimalleri, düzenli bakım görmeyen araçlara göre çok düşük seviyelerdedir. Örnek olarak, hava filtresi değişimi periyodik olarak yapılmayan bir aracın motoruna birim zamanda giren hava miktarı azalacağından, motora gönderilen yakıtın tamamı yakılamayacak; buna bağlı olarak da yakıt tüketimi artıp performansta düşüş meydana gelecektir. Bunlara ek olarak, periyodik yetkili servis bakımı aracın ikinci el değerini de yükseltmektedir.

 Aracımın periyodik bakımını yetkili servislerde yaptırmanın ne gibi avantajları vardır? Aracımın ikinci el değerine etkisi var mıdır?

Yetkili servislerde yapılan periyodik bakımlarda; motor yağı ve filtrelerin değişimine ek olarak aracın fren sistemi, lastikler, süspansiyon sistemi ve motor aktarma organları gibi araç ve yolcu güvenliği için kritik sistemlerin, uzman kadrolar tarafından detaylı kontrolleri gerçekleştirilir. Son yıllarda araçlarda kullanılan teknolojilerde büyük gelişmeler kaydedildiğinden, üretici standartlarında bakım ve onarım gerçekleştirmek için yetkili servisler de bu gelişmelere uyum sağlamışlardır. Yetkili servislerdeki bakımlarda, araca elektronik teşhis cihazları bağlanarak, sistemlerin kontrolleri yapılır ve araçtaki yazılımların güncellenmesi, gerekli yüklemelerin yapılması sağlanır. Tüm bu kontroller ve işlemler, aracın daha güvenli ve problemsiz işlev görmesini sağlar. Yetkili servisler yapılan tüm bakım ve onarım işlemleri, yetkili servis güvencesindedir. Aracın üretici tarafından verilen garantisini olumsuz etkilemez, aracı garantiden çıkarmaz. Aracın üretici garanti süresi bitse dahi, yetkili serviste takılan orijinal parçaların 2 yıl parça garantisi mevcuttur. Ayrıca, yetkili servislerde bakım gören araçların kayıtları sistemsel olarak kaydedildiğinden; aracın ikinci el satışında, geçmişi takip edilebilir olduğundan, ikinci el değeri de artar.
 
 
Pro WEB